چند روزي است كه برف و سرما اكثر استان‌هاي كشور را فرا گرفته است در اين شرايط به طور طبيعي مردم با بالا كشيدن شعله بخاري يا افزايش درجه موتورخانه مركزي، فضاي خانه خود را گرم مي‌كنند اما به موازات همين بالا كشيدن شعله و افزايش مصرف، هزينه گاز آنها نيز افزايش پيدا مي‌كند.

چگونه-هزينه-قبض-گاز-را-کاهش-بدهیم-1.jpg

چند روزی است که برف و سرما اکثر استان‌های کشور را فرا گرفته است در این شرایط به طور طبیعی مردم با بالا کشیدن شعله بخاری یا افزایش درجه موتورخانه مرکزی، فضای خانه خود را گرم می‌کنند اما به موازات همین بالا کشیدن شعله و افزایش مصرف، هزینه گاز آنها نیز افزایش پیدا می‌کند.

براساس طرح جدید شرکت ملی گاز و به منظور بهینه‌سازی مصرف قبوض گاز پس از اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها در سه رنگ‌سبز، زرد و قرمز به دست مشترکان می‌رسد که هر رنگ گویای رقمی و نوع مصرفی است.

تعرفه گاز بهای خانگی جدید در چهار اقلیم شامل سرد یک، سرد 2، معتدل و گرمسیری و 12 دامنه مصرفی تعریف شده است که قیمت هر مترمکعب گاز در هر یک از اقلیم‌ها و دامنه‌ها متفاوت است و به صورت تصاعدی بالا می‌رود. بنابراین مشترکان که در پله اول و دوم مصرفی قرار دارند در پایان هر دور، قبض سبزرنگ دریافت می‌کنند که هزینه بسیار کمی نیز دارد.

مشترکانی که مصرف آنها در پله‌های سوم، چهارم و پنجم قرار می‌گیرد با دریافت قبض زردرنگ هشداری به آنها داده می‌شود که اگر مصرف خود را افزایش دهند وارد مرحله بعدی یعنی قبض قرمزرنگ خواهند شد و اگر مصرف خود را کاهش دهند به دسته سبزرنگ‌ها می‌پیوندند.

اما مشترکانی که در پله‌های مصرف ششم تا دوازدهم قرار می‌گیرند در پایان هر دوره با دریافت قبض قرمزرنگ باید مبلغ زیادی بابت مصرف گاز خود بپردازند. مدیرعامل شرکت ملی گاز در گفت‌وگو با در این باره می‌گوید: نرخ گازبها همانند زمستان گذشته محاسبه خواهد شد.

جواد اوجی می‌افزاید: براین اساس سال به دو بخش هفت ماهه و پنج ماهه پایانی تقسیم‌بندی شده است که الگوهای مصرف این حامل انرژی در هر یک از این دو دوره زمانی متفاوت است.به گفته وی با توجه به افزایش مصرف و سرمای هوا در بخش پنج ماهه سال علاوه بر افزایش الگوی مصرف، قیمت گاز نیز در مقایسه با ماه‌های گرم کاهش می‌یابد.

معاون وزیر نفت تصریح می‌کند: مطابق با تعرفه گاز زمستانی مشترکان خانگی، محل سکونت مشترکان از نظر آب و هوایی به چهار اقلیم تقسیم‌بندی شده و 12 دامنه مصرف گاز هم در این بخش مطابق با نوع اقلیم تعریف و اعمال شده است.

وی ادامه می‌دهد: با توجه به این که برای زمستان سال جاری تعرفه محاسبه گاز بهای مشترکان خانگی تغییری پیدا نکرده است محاسبه قیمت گاز برای پله اول تا دوازدهم به ازای هر مترمکعب به ترتیب 30، 50، 70، 90، 110، 160، 190، 220، 250، 280، 320 و 350 تومان محاسبه خواهد شد. براین اساس درقبوض سبز بهای هرمترمکعب گاز حداکثر 50تومان است که این رقم در قبوض زرد به 110تومان و در قبوض قرمز به 350تومان می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به سردشدن بی‌سابقه هوا در آبان ماه سال‌جاری می‌گوید: در 17 روز آبان ماه 450 میلیون مترمکعب گاز در کشور مصرف شد که رقم بالایی محسوب می‌شود. وی تأکید می‌کند: هرچند صنعت گاز کشور برای تأمین نیاز بخش‌های مختلف از آمادگی کامل برخوردار است ولی مردم و مشترکان نیز باید با رعایت اصلاح الگوی مصرف این صنعت را یاری کنند.

چگونه قبض گاز خود را نصف کنیم


براساس آمارهای رسمی ارائه‌شده بخش خانگی (ساختمان) حدود 40 درصد از انرژی کشور را مصرف می‌کند که در این زمینه بیشترین سهم به گاز طبیعی مربوط می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که حداقل 30 درصد از انرژی نهایی در ساختمان‌ها به شیوه‌های مختلف هدر می‌رود که اگر بتوانیم هدرروی انرژی را کنترل کنیم مصرف انرژی خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌ایم.

مهمترین دستورالعملی که برای صرفه‌جویی انرژی در ساختمان‌ها ارائه شده است مبحث 19 مقررات ملی ساختمان است. مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در گفت‌وگو با می‌گوید: با راهکارهایی ساده می‌توان مصرف انرژی در ساختمان‌ها را دوسوم (66درصد) کاهش داد.

یکی از قسمت‌های ساختمان که بخش عمده‌ای از انرژی را هدر می‌دهد پنجره‌های آهنی و شیشه‌های تک‌جداره است که حدود 40 درصد از مصرف انرژی گرمایشی ساختمان را هدر می‌دهد. بنابر این در صورتی که در ساختمان‌ها از پنجره‌های دوجداره استاندارد استفاده کنیم 40 درصد از مصرف انرژی گرمایشی خود را کاهش می‌دهیم. براساس برآوردهای صورت‌گرفته صرفه‌جویی حاصل از نصب پنجره‌های دوجداره در کل کشور سالانه بالغ بر 710 هزار بشکه معادل نفت خام است.

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد بخشی از تلفات انرژی در ساختمان از طریق پوسته خارجی انجام می‌شود. استفاده از عایق‌های حرارتی برای کف، سقف، دیوارهای جانبی و تأسیسات حداقل 30 درصد از مصرف انرژی گرمایشی ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد. صرفه‌جویی حاصل از کاربرد عایق‌های حرارتی سالانه هزار و 550هزار بشکه معادل نفت‌‌خام خواهد بود. همان‌طور که ملاحظه می‌شود با بهره‌گیری از این دو روش می‌توان از هدرروی 70 درصد انرژی گرمایشی ساختمان جلوگیری کرد.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تصریح می‌کند: بخش دیگری که در هدرروی و اتلاف انرژی ساختمان‌ها سهم عمده‌ای دارد، موتورخانه یا سیستم‌های حرارت مرکزی است که می‌توان علاوه بر عایق‌کاری آن با استفاده از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه و شیر ترموستاتیک رادیاتورها از اتلاف انرژی جلوگیری کرد. سیستم‌های کنترل هوشمند موتورخانه قابلیت برنامه‌ریزی داشته و روی موتورخانه نصب می‌شود. به صورت خودکار دمای سیستم را کنترل می‌کند و به محض این‌که دمای محیط افزایش یابد، دمای موتورخانه را کاهش می‌دهد و از این طریق باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. استفاده از این سیستم در کاربری مسکونی حدود 15 درصد و در کاربری اداری حدود 40 درصد کاهش مصرف سوخت را در پی دارد.

شیرهای ترموستاتیک رادیاتور نیز روی رادیاتورها نصب و به مصرف‌کننده کمک می‌کند که به طور موضعی و در فضاهای مختلف دماهای مختلفی داشته باشد، استفاده از این روش سالانه بالغ بر 590 هزار بشکه معادل نفت‌خام در کشور صرفه‌جویی به همراه دارد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه