مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم. ایرانیان از روزگاران کهن به زر و زعفران علاقه و توجهى زیاد داشته اند. نام زعفران از کجا آمده است؟. واژه زعفران از طریق زبان عربى به زبان هاى دیگر راه یافته و اصل ریشه آن نامعلوم است. ریشه واژه زعفران به پارسى باستان برمى گردد و در شاهنامه نیز با تلفظ زعفران آمده است. گیاه زعفران بومى ایرانى و هند است. واژه فارسى براى گیاه زعفران کرکم(kurkum ) تلفظ مى شد. نثار زعفران همراه زر در روزگاران کهن:. ایرانیان از روزگاران کهن به زر و زعفران علاقه و توجهى زیاد داش ...

زعفران- گياه قرمزي كه به آسانى در دست پر پر مى شود!

مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم


زعفران,گياه زعفران,كاشت زعفران

 ايرانيان از روزگاران كهن به زر و زعفران علاقه و توجهى زياد داشته اند


نام زعفران از كجا آمده است؟
واژه زعفران از طريق زبان عربى به زبان هاى ديگر راه يافته و اصل ريشه آن نامعلوم است. ريشه واژه زعفران به پارسى باستان برمى گردد و در شاهنامه نيز با تلفظ زعفران آمده است. گياه زعفران بومى ايرانى و هند است. واژه فارسى براى گياه زعفران كركم(kurkum )  تلفظ مى شد.

 

نثار زعفران همراه زر در روزگ��ران كهن:
ايرانيان از روزگاران كهن به زر و زعفران علاقه و توجهى زياد داشته اند به طورى كه در جشن ها و سرورها زعفران را نثار قدم ها مى كردند. در عصر هخامنشيان نيز زعفران براى تزئين گرده هاى نان و معطر كردن خوراك ها به كار مى رفته است. در عصر ساسانيان كاشت زعفران در قم نيز رايج شد و مرغوبيت محصول آنها شهرت يافت، در همان روزگار زعفران در پرداخت كاغذ هاى گران قيمت كاربرد پيدا كرد.

 

زعفران,عکس گل زعفران,گياه زعفران

گیاه زعفران از وسط برگ ها، ساقه گلدار خارج شده كه به يك تا سه گل منتهى مى شود


پرنسس زعفران را بیشتر بشناسیم!
زعفران گياهى است از خانواده زنبقيان كه درخاك كوير به عمل مى آيد و به طلاى سرخ و يا طلاى كوير شهرت يافته است. گیاه رعفران كوچك به ارتفاع ١٠ تا ٣٠ سانتى متر است و زعفران گياهى است چند ساله كه داراى پياز است و اين پياز غلاف قهوه اى رنگى دارد كه از وسط پياز و يا قاعده ساقه، تعدادى برگ باريك و دراز خارج مى شوند. گیاه زعفران از وسط برگ ها، ساقه گلدار خارج شده كه به يك تا سه گل منتهى مى شود.

 

مشخصات گل زعفران:
گل زعفران داراى شش گلبرگ كه به رنگ گلى يا ارغوانى مى باشد. گل زعفران داراى سه پرچم و يك مادگى منتهى به كلاله سه شاخه به رنگ قرمز متمايل به نارنجى است. قسمت مورد استفاده گياه زعفران، انتهاى خامه و كلاكه سه شاخه است كه به نام زعفران مشهور است و داراى بوى معطر با طعم كمى تلخ مى باشد.

منبع: PersiansAreNotArabs.com

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه